vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

A virus that can cause genital warts
What event resulted in death sentences for 12 Nazi war criminals and prison sentences for 8 others? A) The Nuremberg Trials B) The International Military
Identify the four factors that stimulate economic growth.
The problem . . . was a strange stirring, a sense of dissatisfaction, a yearning that women suffered in the middle of the twentieth century in the United States
A box weighs 90 grams.Write down in terms of b ,the weight of b boxes
does anyone know how find the number of meters ?? please help me thank you
If an author's purpose is to convince readers of something, which form is he or she likely to choose?
If25% of a number is 100 what is the number ?
Explain how wind is connected to convection and radiation.
What piece of lab equipment should be used when transferring a test tube from the rack into a beaker of hot water?