Yvette44 Yvette44
  • 12-12-2014
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what 1 quart cost? What would 1 pint cost? Please explain.

Respuesta :

soccer5 soccer5
  • 12-12-2014
each pint would cost 55 cents if u divide 1.10 by two because I think that there are two pints in one quart.
Answer Link

Otras preguntas

What step should you take to organize your ideas for your research paper?
how do i solve this with imaginary numbers? please help it’s due tomorrow
The sum of two numbers is 95 95 and their difference is 5 5 . What are the two numbers? Let x= x = one number and y= y = the other number. The corresponding
Fossil fuels are considered useful to humans because they are
Let f(x)=3x+2and g(x)=x-3. Find f(x)-g(x) and state it’s domain.
according to the text how many voters may be excluded due to voter ID lawws?
In some pedigrees, such as this one, the generations are not numbered, only individuals. How can individual 7 be unafflicted when both of his parents are affli
What’s an expression that’s equivalent to 3+2(5x)-7?
11. Problems and Applications Q11 You are the curator of a museum. The museum is running short of funds, so you decide to increase revenue. What should you do t
What is the range of the quadratic function?