sewenger sewenger
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

I bought 1 pound of grapes for $3.75. I bought 4 pounds of strawberries for $15.63. Which is least expensive per pound? Explain your reasoning.

Respuesta :

keerahslifestyle keerahslifestyle
  • 15-03-2021

Answer:

grapes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which one of these verbs would generally suggest a state of being? a. cooperate b. remain c. think d. educate
The repetitive rise and fall of precipitation amounts as the seasons change is what kind of data relationship? Cyclic Direct Indirect Non-related
What is the value of x in the figure?
30 1/4 % in simplest form
How did the Marshall Plan shape the Supreme Court?
write the equation of a line with a slope of –1 and a y-intercept of –6. y = –x – 6 y = –6x – 1 –x y = –6 –x – y = –6
rank the 4 regions of Texas from the wettest to driest
many producers obtain the energy they need for life through __________. photosynthesis fermentation cellular respiration eating food
What are a few of the positive things the Equal Rights Amendment would have done for women in America?
for altitudes up to 36,000 feet, The relationship between ground temperature and atmospheric temperature can be described by the formula t=-0.0035a+g, in which