aaroncabrera1192apac aaroncabrera1192apac
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $1.74 per pound. Walnuts cost $1.92 per pound. How much will 3 1/3 pounds of cashews and 2 5/9 pounds of walnuts cost in all

Respuesta :

gilaco29
gilaco29 gilaco29
  • 15-03-2021

Answer:

Im not sure about my answer but um 11.59 maybe ? sorry if i'm wrong...

Step-by-step explanation:

1.74 x 3= 5.22                     1.74 / 3 = 0.58                    6.96 + 0.58 = 7.54

1.92 x 2= 3.84                     1.92 / 9 = 0.21                     3.84 + 0.21 =4.05

                                        7.54 + 4.05 = 11.59

                                         

Answer Link

Otras preguntas

.....................................​
x + 6 >10 or 3x + 11 ≤ −7
A company is made up of 3000 employees but plans on increasing its staff by 12 percent. How many employees will work at this company with the increase ​
Question 10 Multiple Choice Worth 4 points) (03.03 HC) Read the scenario. Use it to answer the question that follows. Jordan received a minor traffic ticket for
What's the value of the expression 10/12 + (- 8/9)
A teacher is taking a group of students on a field trip to a living museum. The cost of the teacher's ticket is $9. Student tickets cost $4. It costs $57 for ev
CL 3-115. Jermaine has a triangle with sides 8, 14, and 20. Sadio and Aisha both think that they have triangles that are similar to Jermaine's triangle. The si
HELP ME ILL GIVE YOU 20 POINTSSSS
11 1/5 divided by 2 3/4
someone pls help me with this problem , in a rush !!