23vreyes 23vreyes
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Owen bought 9 chicken wings for $15.30. What was the cost of the wings, in dollars per wing?

Respuesta :

hanakocl28
hanakocl28 hanakocl28
  • 30-03-2021

Answer:

1.70

Step-by-step explanation:

15.30 ÷ 9 = 1.70

1.70 dollars per chicken wing

I hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Help this is my math hw and i dont know how to do this D: look at the screenshot and its 18-20
True rhyme refers to words that are spelled alike but pronounced differently.
Choose more than one. Select the points that are important to keep in mind when planning and giving a speech. Remember the audience wants something. Remember th
what are the two main functions of chloroplasts
An equilibrium is not changed by a change in pressure. a. True b. False
Explain what the Role of Public Relations is.
what are some real life examples of a nucleolus?
mrs Singh bought 9 folders 9 notebooks. The cost of each folder is $2.50 and the cost of each notebook is $4 write two equivalent expressions then find the answ
As you mature, your _____ will begin to take shape. potential selfishness attitudes and values frustrations none of the above
Which of the following could cause a habitat change? a. introduction of an invasive species b. a wildfire c. a mudslide d. all of the above