Chriscipponeri2007 Chriscipponeri2007
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write an that
5. Hog head cheese costs $2.15 per pound. ad equation best represents y, the total
cost of x pounds of Hog Head cheese?

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 18-03-2021

Answer:

[tex]y = 25x[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Rate = 25[/tex]

Required

Cost of x pounds

To do this we simply multiply x by the rate

[tex]y =Rate * x[/tex]

[tex]y = 25 * x[/tex]

[tex]y = 25x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How sport personalities are portrayed by the media and how the portrayal influence people
The uterine lining proliferates during the female cycle and then sloughs off in the process of
help me out pllleeaaasee
In 1998, on april fool's day, which chain staged a hoax of advertising a hamburger for left-handers?
what do these letters spell alosegnuv
Which of these is a function of the cell membrane in all cells? A Producing cellular nutrients B Maintaining homeostasis C Neutralizing chemicals D Preserving c
Tucker was asked to solve the equation 5x + 3 = 6x + 1. He did not know if his first step should be to add 5 negative x-tiles, or 1 negative unit tile, to both
Which describes the Supreme Court's ruling in the Dred Scott case? A. Kansas and Nebraska would henceforth be free states. B. Runaway slaves could
In an economy in transition from central planning to free enterprise, which of the following might you expect to see? private firms sold to the government incre
Ella rectangular garden has a perimeter of 20 feet. The length of the garden is 6 feet. What is the width of the garden