The correct answer is B. $0.25 per pound
How to calculate the cost per pound for oranges?
- In the given graph, the line coincides with the point that indicates 8 pound along x axis and $2 along y axis.
- This indicates that 8 pounds for oranges costs $2
8 pounds for oranges costs $2
∴ 1 pound for oranges will cost $ [tex]\frac{2}{8}[/tex]  =  $ [tex]\frac{1}{4}[/tex] Â
                          = $ 0.25
∴ the cost per pound for oranges is $ 0.25
Find out more about 'Price calculation' here: https://brainly.com/question/2513267
#SPJ2