joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

Sfurnato was pioneered by what Renaissance artist?​
(3,-3) polar coordinates
Describe the purpose of the sistema de castas, why it failed, and its impact on how race is viewed in the Hispanic world.
Drag the correct tiles to the box. Not all tiles will be used. Identify the goals of the Union and the Confederacy in the Civil War. maintain unity protect the
Adams said that photography cannot be "abstract." He prefers the word _____. free-form realistic extract artistic
Read the article to learn more about spiral galaxies. Spiral Galaxy Why are spiral galaxies so bright?
What characteristics and concepts of Athenian democracy are present in the structure of American government? answer quick for 20 points and brainliest!!
arrange the steps in order to show how expansionary fiscal policy affects the economy
Select all of the transformations that could change the location of the asymptotes of a cosecant of secant function. vertical shift phase shift vertical stre
Which points lie on the graph of the function f(x) = ⌈x⌉ + 2? Check all that apply. (–5.5, –4) (–3.8, –2) (–1.1, 1) (–0.9, 2) (2.2, 5) (4.7, 6)