nicole0408 nicole0408
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost Php x per piece. How many will 3 dozen cost?

A. Php 3x
B. Php 12x
C. Php 24x
D. Php 36x​

Respuesta :

rubylexilee rubylexilee
  • 11-03-2021
D.Php 36x because 1 dozen is = 12 pieces so if there’s 3 dozen of apple it would be 12 x 3 the answer which is 36
Answer Link

Otras preguntas

In the Jungle by Upton Sinclair what were some environmental conditions that would be a problem today? Cite specific examples
The perimeter of a rectangular garden is 37.5 feet (ft). The width is xx, and the length is 15 ft. What is the width, in feet, of the garden?
Proving Triangles Similar question 2.)
what is the setting of the play. italy, england,Spain​
Determine which book titles would help for studying political and history and which would be helpful or studying
Plz help I'm begging
which is a translation of the sentence into an inequality and is it true or false? Eight and one tenth minus four is greater than or equat to two times two
The unique markings and small cuts on the sole of a suspect's shoe are unique because of continued wear and use. these markings are best described as _____.
What is the name of the river that connects the Caspian Sea to the Garabogazkol Basin?
I need help on this one pls help me