Titionjazzule Titionjazzule
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

If 3 apples costs 6 dollars how much would 12 apples cost proportions

Respuesta :

pminall01
pminall01 pminall01
  • 14-11-2016
6 divided by 3 = 2

1 apple = 2 dollars

2 x 12 = 24 dollars


or...


3 apples x 4 = 12 apples

6 dollars x 4 = 24 dollars
Answer Link

Otras preguntas

A spinner is divided into 16 sections.3 sections are red 6 are blue 5 are purple and 2 are orange. If you spin the spinner what is the probability that you will
which term better describes political parties in american politics: division or unifying?
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
How many seismic stations are needed to determine the location of an earthquake's epicenter?
What is this answer?10y=360°
help me with this french hw plzz
How do i find the greatest common factor of 150, 275, and 420 ??
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct
Which words in this sentence are common nouns? Until the Spaniards brought cattle and sheep from Europe, the Aztecs had no dairy products. Choose all answers th
What numbers add up to -5 and multiply to get -90