jaimemitchell jaimemitchell
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

Respuesta :

master81
master81 master81
  • 13-11-2016
65x7=4.55+(85x5)=8.80
Answer Link
tasha53 tasha53
  • 13-11-2016
you brought 12 fruit all together

.65*7= 4.55 for the apples and .85*5=4.25 for the oranges which gives u a total of 8.80
Answer Link

Otras preguntas

The concept of endosymbiosis (chloroplast & mitochondria) is widely accepted. What kind of relationship is it?
[tex]180 \times 8[/tex]​
Consider the scenario of an Internet service provider (ISP) that also sells a voice over IP (VoIP)telephone system. Suppose further that this ISP is deliberatel
I need an essay paper on Michael Tesla, Please i need it today. You get 95 points and brainliest.
Which sentence is out of order in the above passage? I was weeding a garden bed to prepare it for planting vegetable seeds. These pests eat the leaves and can
4 x (3+18) ÷6 by the way: this is a fifth grade question​
Given the following sequence of genes on a chromosome, determine what change in chromosome structure occurred (the * indicates the centromere): before: A B C D
The fastest form of transportation is _____________, and the most polluting form of transportation is ___________?
A mixture of gaseous reactants is put into a cylinder, where a chemical reaction turns them into gaseous products. The cylinder has a piston that moves in or ou
You borrow 10,000 to buy a car. the simple interest rate is 3%. You pay the loan off after 6 years. What is the total amount you paid for the loan