camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

Confucius belief That government service should be open to all able men led to
Which of the following would be considered a primary source? A. a biography about Winston Churchill B. an audio recording of Winston Churchill C. a timeline o
Luis made 80% of what he made last week.If he made 72$ this week,how much did he make last week
The New Jersey plan called for?
What is the value of x in 3/5x+9=-3
Which of the drugs below is known as the date rape drug due to its depressant qualities? oxycodone ritalin valium rohypnol
Which is a function of the plant cell wall? A. It keeps the cell dry. B. It gives the cell its color. C. It prevents the cell from bursting. D. It holds the cel
A principal wants to send her top science students on a field trip to the state science center. T trip costs $250 for a bus and driver, plus $17.50 per student
An ac generator has a maximum emf output of 150 V. What is the rms current in the circuit when the generator is connected to a 35 W resistor? a. 3.1 A c.
Plz help me. Idk how to attach pic