kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

KileeMuro20
KileeMuro20 KileeMuro20
  • 04-03-2021

Answer: I thinnk the answer is 6.86

4.90 divided by 5=0.98

0.98 times 7=6.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which word has almost the same meaning as the word resolve?
Which of the following is an obtuse triangle? Triangle A Triangle B Triangle C Triangle D
Q: Why is Thomas Hobbes important to the ideas of government?
5. The island was filled with many trails winding through the thickLundrbrush, a small lake, and dangerous wild animalsin A type of sentence?​
answer my question plz im really stuck on it plz!
Find the measure of angle b
Elmer shows the lion how to fix his mane. This gets the lion too busy to notice Elmer. What does this tell you about Elmer?
Which animals have tube like mouth?​
Is this associative property? Distributive? Or something else?
What do you think Ngotho thinks about Mr. Howlands? Does he like him? Respect him? Hate him?