bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the answer pls
Use the Zero Product Property to solve each equation. 2x2 - 5x + 2 = 0
Why is sexual reproduction citical in the process of evolution
If fg + 2f - g = 2 - (f + g), what is the value of g in terms of f? Plz explain
A group of 10 friends are in line to see a movie. The table shows how much different groups will pay in all. ​Predict how much the group of 10 will pay.​
How might readers understand and relate to a fictional Tesla?
Break Even Analysis 1. A USB thumb drive production line will have $240,000 fixed costs variable costs per unit of $1.97. Each unit sells for $4.97. How many un
Phone’s Plus charges a connection fee of 35 cents and 3 cents per minute. Fabulous Phones charges a connection fee of 45 cents and 2 cents per minute. Which eq
Please help me with this question!!!
~Help me with this please I will mark as BRANLIEST and give you 55 POINTS! (If you answer correctly)