frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

What tactic of Andrew Jackson's presidential campaign secured his election? A.) He rallied voters by holding events, such as barbecues, that appealed to them B.
True or false. Motion is a change in direction. If false change direction to a word that makes it true
As food became more abundant, fewer people were needed in the fields. As a result, some people...
find 15.75 divided by 0.25 using a giant one
Which of the following was not introduced to the Native Americans by European explorers? Horses and cattle, sugar cane, and iron tools Devastating diseases like
A combination of ethnicity and nationalism can cause ethnic
How do i turn 24% into a fraction
Which results of Spanish colonization in North America had results that can be seen today?
Soil can best be described as the A. layer of bedrock four layers beneath the Earth's surface. B. sandy bottom of the ocean's floor. C. third layer beneath the
As food became more abundant, fewer people were needed in the fields. As a result, some people...