tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

1. Choose the correct form of who or whom to complete the sentence._____ is going with you to the park?       (Points : 1)
what are three ways that the density of ocean water can increase?
If a substance conducts heat easily, it is considered to be agood insulator.bad substance.good conductor.poor conductor.
How do u separate salt from rock salt?
What's pathagrium theory
Simplify if possible 75/100
Write the decimal expansion for 8 over 33
Simplify if possible 75/100
When was Renny Mackintosh born ?
When was Renny Mackintosh born ?