ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

3. The ratio of white pens to blue pens in Jason's drawer is 4 to 3. If Jason has a total of 63 pens, what is the number of blue pens that can be in Jason's dra
when she was pregnant, kay felt compelled to eat cornstarch and baby powder. this behavior is called:
1. {-7, -3, -9/11, √9, 18/5} DECREASING INCREASING2. {-6, -4.7, -π, -√8, 0.8} DECREASING INCREASING3.{√25, 1.7, -5.2, -8, -√100} DECREASING
Tại sao ta phải hoà với pháp
Một người đi đều với vận tốc 1,5 m/s, muốn đi quãng đường dài 1,5 km thì người đó phải đi trong thời gian là:
If a sample of blood reacts with anti-A antibody and clumps, but not with anti-B antibody, this blood must be of type ______.
What is one of the steps that must take place before an amendment is added to the Constitution? A. Congress approves the amendment with a two-thirds majority vo
How is the speaker both “invisible” and a “man of substance”?
2 The area of a rectangular garden is 8811 m². If the length of the garden is 99 m, what is its width?
Which type of wave does the illustration depict? longitudinal wave transverse wave surface wave