landies50
landies50 landies50
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

If the Pixie Sticks cost 4.50 per pound and Nicholas spends 8.10, How many pounds did he purchase?

​

Respuesta :

poohbearfoxdeane08
poohbearfoxdeane08 poohbearfoxdeane08
  • 01-03-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Nicholas has purchased 1.8 pounds of pixie sticks.

Jane has purchased 3.0 pounds of Jolly ranchers.

Step-by-step explanation:

Cost of 1 pounds of pixie sticks = $4.50

Let the number of pixie sticks = x

Total  money spend on x pounds of pixie sticks = $8.10

Nicholas has purchased 1.8 pounds of pixie sticks.

Cost of 1 pounds of Jolly ranchers = $3.25

Let the number of Jolly ranchers = y

Total  money spend on y pounds of Jolly ranchers = $9.75

Jane has purchased 3.0 pounds of Jolly ranchers.

Answer Link

Otras preguntas

0.8x+3.2-4.3x=7.7-1.2x
7 2\3+ (5 1\6-1 5\9)
Beowulf slays grendel to?
a trampoline has an area of 49 times pie square feet. what is the diameter of the trampoline?
In what way does the executive branch check the powers of the legislative branch?
Mrs.Morales wrote a test with 15 questions covering spelling and vocabulary.spelling questions (x )are worth 5 points and vocabulary questions (y)are worth 10 p
The British Museum has a letter that is regarded as the oldest valentine in existence, although it’s a rather sad one. Who and when wrote it?
Woodrow Wilson believed that nations should be able to govern themselves. Which of the following Fourteen Points best reflects this belief? (Points : 2) I. "Ope
metallic bonding is possible because the electrons
Help! Donovan runs about 2.5 miles each day. In 3 weeks, about how many miles does he run?