jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Until Babel, mankind spoke one language. True False
Why must organisms of the estuary be adapted to varying levels of salinity? A.Fresh river water flows into the estuary B.Saline ocean water flows into the
how do you know the text is fantasy?
In the equation y = mx + b, b represents: A. slope B. rise C. y - intercept D. x - intercept
calculate the radius of the short cylinder with and 11" circumference
The hydrogen atom has one _____ and one _____. proton neutron electron ion
What type of government did the middle colonies have?
How do you solve square root of a^5? steps shown
Smallest to largest 7/12 1/2 2/3 4/10 1/6
The Spanish word for day is?