tyleragin46 tyleragin46
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $2.70 for 10 ounces. Brand Y costs 4 cents more per ounces. What is the cost of 11 ounces of brand Y?

Respuesta :

Mkdenny Mkdenny
  • 15-02-2021
Well you have to first find the constant of Brand X which would be 2.70/10 = .27. Brand Y is .4 more so that would be .31 per ounce. So then .31 x 11 = 3.41. The cost of 11 ounces of brand Y is $3.41.
Answer Link

Otras preguntas

which word best describes the central government that was created under the articles of confederation? a) powerful b)simplistic c)weak d) independent
NEED A ANSWER QUICK I HAVE 2 MORE____ tend to study the history of Earth and its rocks. Anthropologists Archaeologists Geologists
Can anyone help me translate this paragraph? it’s a recipe. You don’t have to do all of it Firstly, put some charcoal in a grill, add some wood of your choice
How did the Third Estate want to vote?
Please help! I will give a thanks!
What is the difference between a nation, state and a country? Give an example of each
Fill in the blank with the correct vocabulary word. Él es coreano. Es de ____.CoreaCoreana Koreacoreanos ​
In which of the following geographers tools would a potential element of distortion be present?
For what values of n is the perimeter of square A less than the perimeter of rectangle B?
Which number is a common factor of 50 and 125?