malfunction20
malfunction20 malfunction20
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Chau bought 28 pounds of flour for $12.
How many dollars did he pay per pound of flour?

Respuesta :

cochranjay
cochranjay cochranjay
  • 15-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

Answer Link

Otras preguntas

What type of bond is formed when two atoms share a pair of electrons?
I WILL MARK BRAINLISET FOR WHOEVER GETS THIS RIGHT! A pot is placed on a gas flame, and the water inside the pot begins to boil. Heat moves in three different w
You climb to the top of a 50.0m cliff, hold your hand out over the edge, and toss a rock straight up into the air with a velocity of 20.0m/s. Find (a) the time
QUESTION 3 Polls show that a Texan is most likely to identify as a(n) o independent. O conservative. O moderate. O liberal.​
What can you infer from paragraphs 21–23 about the claims of the Continental Congress concerning the rule of law in the colonies?
The relative location of the Pacific Ocean in relation to Asia
What effect does suspense typically have on a reader? Check the four best answers, shivers down the spine a belief that the narrator is unreliable a contradicto
Based upon the initial reading of the provided documents covering the Civil War/Reconstruction, what do you think was the biggest issue our nation faced as it t
Which if the following relations represent functions?
How do I do this -9 - 16m = 7? What are the steps?