hcaron1
hcaron1 hcaron1
  • 14-02-2021
  • Mathematics
contestada

If bananas are $0.50 each, how much would it cost for 7 bananas?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

total cost = unit cost times number purchased:

total cost = ($0.50/banana)(7 bananas) = $3.50 for 7 bananas

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-02-2021

Answer: $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How to do the circumference of a circle
A fund-raiser raised $2400, which was 3/5 of the goal. Write and solve an equation to find the amount of the goal.
Why did the Confederacy want to control Fort Sumter?
the crusades were military expeditions undertaken by
A number between 1and20 that has exactly 5 factors
which statement is true?a.all hexagons are triangles because they have at least 3 sides b.all octagons are polygons because they have at least 3 sides c.all par
expand and simplify (k-3)^7
You have probably heard of Albert Einstein's famous formula: E = mc2. While this is an important formula that you may use at some point in your academic career,
Knowledge based on the senses is called ______ knowledge. empirical faith rational
Why did the Europeans begin exploration voyages during the Age of Discovery?