gshshshshdhh gshshshshdhh
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 2 liters of milk at 3.80 OR 1.5 liters of milk at 2.70? Justify the answer!

Respuesta :

areehaa areehaa
  • 12-02-2021

Answer:

1.5 litres for 2.70

Step-by-step explanation:

If you'e buying the 2l one they are gonna charge you 1.20 more just for 0.5l, and 0.5l should actually cost 0.95, so they are practically ripping you off if you buy the 2l

Answer Link

Otras preguntas

3. How far can a person run in 15 minutes if he or she runs at an average speed of 16 km/hr (HINT: Remember to convert minutes to hours.)
how many grams of aluminum would be in 3.0 moles of aluminum?
the oldest cat in the planet​
helllpp pleaseeeeeee​
3x² + 2x - 4 - (2x² - 2x - 3) resolver paso a paso xfas
true or false:all of the systems of government in the New England Colonies elected their own legislature
Find the slope between (-3,5) and (2,15).
What is the fibrous cartilage between vertebrae that cushions and absorbs shock?
WHAT ON EARTH DO I DO HERE? PLSSS
Work out a) 32-5x7 b) 3x 8-9x3 c) 4x (1 + 5-8)