maevadubuche maevadubuche
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two jars of crushed ginger costs $5. How
many jars can you buy for $20?

Respuesta :

ashleycamargo ashleycamargo
  • 12-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5 x  =20

5 x 4 = 20

since its 2 jars then 8

Answer Link

Otras preguntas

To emphasize her point, ellen is using repetition of the same sentence structure adding impact to each of the sentences this is an example of. A parallel constr
What detail best supports the topic sentence "Open office layouts increase collaboration"? A. Converting an office to an open layout can cost thousands of do
The members of the Student Activity Council on your campus are meeting to select two speakers for a​ month-long event celebrating artists and entertainers.The f
How do you write 30/3 as a mixed number?
1. Mr. Utterson the lawyer was a man of a rugged countenance, that was never lighted by a smile; cold, scanty and embarrassed in discourse; backward in sentimen
What is 80% of 2.25
What is 7/12 divided by 5/9?
Which of the following foods are perishable? meat milk yogurt all of the above?
how far will a baseball travel if it's speed is 10 m/s and it comes to a stop after 3s
Why were many of the delegates to the constitutional conventions in 1867 and 1868 republicans?