leroyglass2004
leroyglass2004 leroyglass2004
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 bars of chocolate cost £4.80 how much will 10 cost?​

Respuesta :

JoeSmy JoeSmy
  • 12-02-2021
4.80 / 12 gives the price of one chocolate bar = £0.40 or 40p then to get ten, multiply 0.40 by 10= £4.00
Answer Link
1203083 1203083
  • 12-02-2021

Answer:

it is 4.00 for 10

Step-by-step explanation:

because it is 40 cents for 1 bar so 40 plus 40 is 80 so minus 80 cents is 4.00 dollars

Answer Link

Otras preguntas

the building of maintain ranges occurs at what type of plate boundary? a - transform b -trench c -convergent d- divergent
Media critics have argued that there is a significant downside to media conglomerates and media monopolies. greater concentration of ownership results in ______
What is the quotient (3x^4-4x^2+8x-1)/(x-2)?
What is the height of the ramp to the nearest foot?
Which of the following accurately describes modernism?
Read the sentence. Including a PowerPoint or Prezi-type slideshow as a multimedia component in an informational text would be most effective for _[blank]_. Whic
When two of the three variables are known the wave equation can be used to determine what
Why did industrialization change the economy of many countries check all that apply
Someone please help I’m stuck!
Can someone please help me with this/ Modelo: Anita / comprar un regalo / a mí Anita me compró un regalo a mí. María / comprar aretes / a su madre Tú / comprar