UnknownRiceBowl0
UnknownRiceBowl0 UnknownRiceBowl0
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the neighborhood grocery, 4.5 pounds of chicken breast cost $22.05. How much would it cost to buy 3.8 pounds of chicken breast?

Respuesta :

sarahjane88 sarahjane88
  • 11-02-2021

Answer:

It would cost $18.62 for 3.8 pounds.

Step-by-step explanation:

You divide $22.05 by 4.5. That is the cost per pound. After that you multiply the number you get by 3.8.

Answer Link

Otras preguntas

Complete the pattern 6,500,000 65,000
Why is it more difficult to measure the temperature of a solid than a liquid
F (x)=-x^2-2x+1 Zero (s):_______
What is 25/100 in simplest form
What does it mean when a number is out of the parenthesis? Example 3($28+$32)-$10=
solve 2/5(10x-20)>-44
2/3 times what equals 10?
what is the fraction for 4(5n-7)=10n+2
I'd be really thankful if someone could help me out with this question. "0.006, 0.06, 0.6, 6. What are the next two numbers in the pattern?"
$420 for 15 tickets = ?