EishaJaved3817 EishaJaved3817
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

I HAVE 110,000 rolls of film, each roll of film weighs 4.70 ounces. How much would it cost me to have them moved at $0.46 per pound?

Respuesta :

agne6
agne6 agne6
  • 12-02-2021

Answer:

1 798 260.87$

Step-by-step explanation:

1 ounce =0.0625 pounds

110000×4.70=51700 ounces

51700:0.0625=827200 pounds

827200:0.46=1798260.869 $

=1798260.87 $

Answer Link

Otras preguntas

someone please help me!! will mark brainliest :)
What happens to interspecific and intraspecific competition as habitats decline? A. competition increases B. it depends on the habitat C. competition remains th
Please suggest interesting English speech topics that I can present alongside with a visual poster​
Balance this equation, _AlCl3 + _NaOH → _Al(OH)3 + _NaCl​
Name the three main groups inUse the Periodic Table of Elements to write down the symbolTable are arranged. Give an example of one elengroup2. Identify the foll
Find the next term of the sequence. 21, 15, 9, 3, . . 6 −6 0 −3
Can I get some help please
What is the first step to solve this equation? 3x + 6 = 10 + 3x + 4x
I need help with doing a debate for ela. The debate topic is "do you think we are to dependable on our laptops/cellphones. My teacher assigned me to the group t
Kim is taking part in a group discussion about the book they are reading for class. She quickly becomes aware that the rest of the group did not prepare for thi