aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

In the process of glocalization, all the following may happen except Hide answer choices A. Cultural hybridity B. Adapting foreign products to local needs C. A
6. What are the values of x and w? he value of x is to wo 138° The value of wis m
One method of investment decision making that is appealing to managers is the accounting rate of return (ARR). This method measures the average profit over a pe
how to place answer in brainly​
One method of investment decision making that is appealing to managers is the accounting rate of return (ARR). This method measures the average profit over a pe
6. What are the values of x and w? he value of x is to wo 138° The value of wis m
The statement of retained earnings may include all of the following except: MULTIPLE CHOICE A. net income. B. dividends. C. net sales. D. beginning retained ear
One method of investment decision making that is appealing to managers is the accounting rate of return (ARR). This method measures the average profit over a pe
Erika's toy is valued at €450. Its value increased by 10% then decreases by 10% the year after. What is the value of Erika's toy after these two changes?
Two sides of a triangle have lengths 6 and 16. What must be true about the length of the third side?