baybaylove2000 baybaylove2000
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Pleasee help!! “It costs $2.75 to buy 3/4 lb of grapes. How much would it cost to purchase 9.5 lbs of grapes? Explain or show your reasoning.”

Pleasee help It costs 275 to buy 34 lb of grapes How much would it cost to purchase 95 lbs of grapes Explain or show your reasoning class=

Respuesta :

mberisso
mberisso mberisso
  • 11-02-2021

Answer:

$34.83

Step-by-step explanation:

First convert 3/4 to decimal form: 3/4 = 0.75

Create a proportion using similar rates:

$2.75 / 0.75 lb  = x / 9.5 lb

where "x" represents the price of the 9.5 lbs of grapes we need to find.

Solve for x by multiplying both sides by 9.5 lb to isolate x completely

2.75 * 9.5 / 0.75 = x

Therefore x = $34.83

Answer Link

Otras preguntas

382 3/10 - 191 87/100=
How is hospitality an essential element in everyday life?
potassium ions have a positive charge. What happens to potassium atom's electrons when it becomes an ion?
for the fuction f(x)= 4x-6 evaluate the following H(2.5) and H(-5)
1.What the product of (5.1 x 10^3)x (3.2 x 10^3)?(Please express your answer in scientific notation) 16.32 x 10^6 1.632 x 10^7 16.32 x 10^9 1.632 x 10^10 2.What
Wat is the mixed improper fraction for 50/10=
find the roots of x^3+4x^2-3X-18=0
Encouraging trade is an example of __________. A. insuring domestic tranquility B. promoting the general welfare C. securing the blessings of liberty D. establi
a natural flow of water from underground to the surface is a/an
How could you use the product of 108 and 4 to find the product of 324 and 4