mahimaaa
mahimaaa mahimaaa
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs 3.75 for 25 fl. Oz. Of detergent or 12.60 for 90 fl. Oz. Which is the better buy?

Respuesta :

emmatrejo
emmatrejo emmatrejo
  • 11-02-2021
3.75 for 25 because its 6.66666 instead of 7.14
Answer Link
tuckangel6
tuckangel6 tuckangel6
  • 21-02-2021
12.60 for 90fl I think
Answer Link

Otras preguntas

Divide. 12u? + 7u2 2u? Simplify your answer as much
The pitch of a roof is a measure of its slope dividing the vertical rise by the horizontal span find the pitch of the roof shown
A scientist mixes water containung no salt with a solution that contains 35% salt. she want to obtain 140 ounces of a mixes that is 20% salt. how many ounces an
The cost in dollars of a class party is 59+13n, where n is the number of people attending. What is the cost of 44 people?
Find the mass of a cylinder with a volume of 157.08 ft^3 and a density of 0.900 g/cm^3. Final answer should be in kilograms (kg).
Prescription 1: According to the eScience Lab Manual for Lab 1, Experiment 3, you need to prepare 65 mL of a 60% soda/syrup “prescription”.To do this, you can u
Write your answer as a whole number and remainder. 38 : 5 = R
Megan and her friends went to the movies. Megan took $45 with her to spend on her favorite items so she could share with her friends. Megan loves both popcorn
Find the other endpoint of the line segment with the given endpoint and midpoint. Endpoint: (5,-1) Midpoint: (5,-4)
Graph the equation after rewriting it in slope-intercept form. 2x-3y= -6