ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

The exterior angle of a regular polygon is one-fifth of its interior angle. How many sides does the polygon have? please answer it step by step​
can someone help me with this math? explain your answer too.​
A circle with circumference 18 has an arc with a 120? central angle. What is the length of the arc?
3/5 of the baked goods are pies, and the rest are cakes. 1/3 of the pies are coconut, 1/6 of the cakes are angel food. What fraction of all of the baked goods a
Which of the following could a typical third grader handle? 10–15 pushups 5–10 pull-ups 30–40 sit-ups a mile of running
What is the length of BC? If your answer is not an integer, leave it in simplest radical form?
Outline the arguments for and against privatisation
Samantha believes that the probability of her winning the gymnastics meet is 3/8. What is the probability of her losing the gymnastics meet? Question 6 options
Why is 4 the correct answer answer to number 14 ? Explain why please and answer this !!
Cause and effect relationships exist throughout history. An economic cause of imperialism in Africa was the need for raw materials to help produce the goods. Wh