pugaragon
pugaragon pugaragon
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nika bought a set of 12 rubber ducks for $72.



What is the cost of 1 rubber duck?

Respuesta :

JP110
JP110 JP110
  • 04-02-2021
Each one will cost $6.00 because $72/12=6.00
Answer Link

Otras preguntas

Amy bought 3 pounds of lemons at $2 per pound, a box of rice for $4, and 7 frozen dinners for $3 each. What is the change in the amount of money she has
NEED HELP WITH THESE 5 QUESTIONS!!! #1 The graph shows a journey in a car. Which of the statements most likely describes the journey at the portion of the graph
at which point in the writing process is it best to determine the voice and tone of your writing
Suppose that g(x) = f(x) + 6. Which statement best compares the graph of g(x) with the graph of f(x)? A) The graph of g(x) is the graph of f(x) shifted 6 units
how did hannibal defeat the romans at cannae?
In what battle was santa anna defeated?
4. Select the word that the relative clause modifies in the sentence. The ushers, whom the manager paid to be friendly, did not treat the theater-goers properly
Which of the following is NOT considered an “as-needed” Cabinet member? A. administrator of the Environmental Protection Agency B. director of the Office of Bud
Which event from English history came to be called the Restoration? A. the execution of Charles I and restoration of Parliamentary democracy in the English C
she finds that the 9 inch board fits 4 times along the length of the rug.How many inches is it?