arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

what can happen to the flame if the gas flow is too great or too much air enters the air vent​
Henry Heavtweight weighs 1000 N and stands on a pair of bathroom scales so that one scale reads twice as much as the other. What is the greater scale reading?
solve the equation and state a reason for each step.find x. show steps.8x - 4 = 5x + 8
What happens if it rains but infiltration cannot occur?
An item is regularly priced at $95. Josh bought it on sale for 80% off the regular price. How much did josh pay? I’ll give brainliest pls help
What is 1/2-1/8+1/8
can somebody find 160% of 98
What’s the measure of A
What is the most precise name for a quadrilateral with the following vertices: A(2,3) B(7,2) C(6,-1) D(1,0) A) Quadrilateral B) Parallelogram C) Rhombus D) R
N divided by 3-12=-9