nezzard12 nezzard12
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Micah buys 5 pounds of beef for $5.50. How much for 20 pounds?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

$22

Step-by-step explanation:

  1. $5.50=5 pounds
  2. $5.50 times 4=$22
  3. 5 pounds times 4=20 pounds

Answer: $22

Hope this helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a wonderful day/afternoon/night!!!

Answer Link

Otras preguntas

9c + 6 = 24 what does the variable c equal
Show the effect of this change on the market for peanut butter by shifting one of the curves on the following graph, holding all else constant.
Simplify the expression ad a single logarithm. Then evaluate the expression. 4log 2 + 4 log 5​
Choose the correct form of tener
Visible light travels at a speed 3. 0 × 108 of m/s. If red light has a wavelength of 6. 5 × 10–7 m, what the frequency of this light?.
Find the total of thirty-two, eighteen and fifteen.
9 less than the product is 7 and x is 75..
Since gasses weigh nothing when they are produced in a reaction they do not have to be accounted for.
A crew will arrive in one week and begin filming a city for a movie. The mayor is desperate to clean the city streets before filming begins. Two teams are​ avai
What does 6 more than twice mean?