Michal4 Michal4
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alfonso has a $10 bill. At the grocery store, he buys a loaf of whole wheat bread for $1.99 and 9 bananas. He gets $5.13 in change. What is the price of one banana?
A. $0.32


B. $0.54


C. $0.89


D. $2.88

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 03-02-2021
10.00-1.99= 8.01
8.01-5.13= 2.88
2.88/9=0.32

One banana is $0.32
Answer Link
Tandr001 Tandr001
  • 03-02-2021
C. $0.89


Hope that helped
Answer Link

Otras preguntas

please help!! If N is parallel to M, find the value of x and the value of z.
Describe the main parts of a proof for geometry
Explain how the graph of a quadratic function relates to the solutions of the related quadratic equation.
Does the charge that flows into the capacitor during the charging go all the way through the capacitor and back to the battery, or does it get stored somewhere
What would an antonym analogy compare? A.) concepts characteristics B.) similar concepts C.) opposite concepts D.) aspects of concepts
The answer of this problem
which statement is most likely correct about the line
Find the sum. 12x2 + 9x2 = 21x2 21x4 22x2 22x4
Which two architectural orders are visible at the parthenon?
An AED is a portable device that checks a person’s ?