gabrielbrookin78
gabrielbrookin78 gabrielbrookin78
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
$5.99 for 15 lb

Respuesta :

redsoxin07 redsoxin07
  • 03-02-2021

Answer:

5.99 round up to 6

15lbs ÷6 = 2.50 per pound

Answer Link
katewalk katewalk
  • 03-02-2021

Answer:

2.50 dollars per every 1 lb

Step-by-step explanation:

I just divided 5.99 by 15 to get the amount per pound. I then rounded that number to the hundredth as it was necessary in this problem!

Answer Link

Otras preguntas

Write one sentence to describe Geography.
What is the greatest common factor of 142 and 148
Factoring Trinomials (a=1)n^2 + 4n -12
What is 100,203 in expanded form
If sulfur 34 undergoes alpha decay, what will I become?
Which event in history is seen by many people as the beginning of the Great Depression?
What is 0.003is 1/10 of
My teacher asked me to rename numbers how do you do that for example how do you rename 2,300 tens or how to rename 89thousands
What is the expanded form for 6.324
when you convert 100 feet per second to inches per second will there be more or less then 100 inches expain