mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

After chromosomes are formed, during which phase of mitosis do the chromosomes attach to the spindle fibers by their centromeres?
Which of these 1 M solutions will have the highest pH?(1) NaOH (3) HCl(2) CH3OH (4) NaCl
William Penn called his colony a holy experiment. Chronicle the development of Pennsylvania and emphasize the advantages that the colony offered.
An editorial is designed to be ________________.
define common law, criminal law, and civil law
As citizens, we do not vote on all legislation directly. We appoint politicians to discuss, debate, and vote on new laws for us. This type of democracy is known
6/16 OR 30/80 WHICH ONE is bigger?
When compared with the energy of an electron in the first shell of a carbon atom, the energy of an electron in the second shell of a carbon atom is (1) less(2)
a chef prepared five chocolate tortes for a dinner party. the guest consumed 2 5/16 tortes. how many tortes are left?
What are the three duties of a central bank?