jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

36°, 24° is what angle measurement
55 is 40% of what number?
adria is putting down floor tiles in her kitchen.each tile has an area of 1 square foot. Twelve square feet of tile costs $7. adria's kitchen is 9 feet wide and
Which barium salts is most insoluble in water?
what does a taxonomic category contain
Explain why the earthquakes occur.
A motorist driving at 25 meters/second decelerates to 15 meters/second. The combined mass of the vehicle and the driver is 1.5 × 10³ kilograms. What is the amo
It takes 8 cups of chicken broth to make a chicken soup recipe. How much is this in quarts?
whats the equivalent mixed number of 50/7
615.44 to the nearest hundredth