moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

why gps tracking on cell phones should be left on
David likes to enter bike races on weekends. He can bike 42 ½ miles in 2 ½ hours. How many miles can he ride in just one hour? guys i need the answer asap can y
Two skills being emphasized in schools to prepare students to succeed in today's complex society are:_________ a) Recitation and memorization b) Communication a
What kinds of problems did Americans face at the turn of the 20th century?
CAN SOMONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASEEE!!!​
How can a mixture be separated into pure substances?
An up-and-coming artist has 85 followers on Twitter and this number doubles every week. In what week will the artist first reach 1,000 followers? Use at least t
-10(2r-4) what is the answer
HELP Drag and drop the tiles with the coordinate points, so they match up with an equation that they satisfy (0,5) y = 13x + 5 y=-3x y = x - 10 (0,0) (8,-2) (-
Graph y = – 3x + 6 using the interactive graphing calculator. Which of the following statements are true? The line increases from left to right. The line crosse