Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

What is the expanded form of this number? 18.029 A (1×10)+(8×1)+(2×110)+(9×11,000) B (1×10)+(8×1)+(2×1100)+(9×11,000) C (1×10)+(8×1)+(2×1100)+(9×1100) D (1×10)+
Suppose a line passes through the points A(2, 5) and B(4, 17). What is an equation of a line that is parallel to this line?
What is a value after 7 years of a car that originally cost $25000 if it depreciates at a rate of 8% per year
Find the sum and the difference of the following expressions a +b and a - b
Use the equation below to determine how many liters of NH3 are needed to react completely with 10.0 L of NO (at STP)? Your answer should be in the following for
In a group, you are often the one who takes the lead
What does the p mean in 1s22s22p63s!? o the p shell o one of the 4 sub-shells o always represents the outermost shell
what political event occurred in Georgia after the Civil War? A) Black legislators were removed from the general assembly. B) All black legislators were voted o
Which is the largest gland in the body? A).salivary gland B).pancreas C).lacrimal gland D).liver
This bread I used to bestow upon the hungry little urchins, who, in return, would give me more valuable bread of knowledge. In what way is knowledge bread?