Brooklynnromita Brooklynnromita
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alan bought a package of 6 socks for $8.99. Brittney bought a package of 12 socks for $16.25. which was the better buy? explain

Respuesta :

ezwin224 ezwin224
  • 02-02-2021

Answer:

12 socks for $16.25.

Step-by-step explanation:

divide 8.99 by 6 you get 1.49.

divide 16.25 by 12 you get 1.35.

clearly, the second one is cheaper.

Answer Link
claraiscool63
claraiscool63 claraiscool63
  • 02-02-2021

Answer:

Brittney’s was the better buy.

Step-by-step explanation:

The first option was 1.49 per unit and the second was 1.35 per unit.

Answer Link

Otras preguntas

A wheel 4 ft. in diameter makes x revolutions. Find x, given that the distance traveled by a point on the circumference of the wheel is 23169 ft. Round your ans
What is the scientific notation of 8,795,000
What TWO things affect the gravitational force acting on an object?
(2+7i)(2-7i)= ==========
Four people in a room. Each shakes hands with each of the others once. How many handshakes are there? 6 10 12 16 22
Find the number of sides of the regular polygon when the measure of an exterior angle is given. 1. 30° 2. 10°
Find the sum of the measures of the interior angles of a convex 30-gon.
Find the domain and range of the INVERSE of the given function. Square root x-3
What did Henry Stanley do to help king leopold 2 of Belgium?
Find the equation of the circle that passes through the origin and has its center at (-3,-4).