Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

ELECTRICITY IS ALLOWED TO PASS THROUGH ACIDIFIED WATER USING THE FOLLOWING EXPERIMENTAL SETUP. QUESTION: IDENTIFY THE PROCESS
Kylo and Quartez had $70 and $60 respectively at first. After Kylo spent $20 and Quartez received some money from his mother, Quartez had twice as much money as
.Imagine that you are the project manager for this initiative in theNorth West Province. Outline measures you would take to ensurethat this project succeeds and
Find the value of the polynomial 3x 3 – 4x 2+ 7x + 5, when x = 3 and also when x = –3.
what is the answer to this pls
Calculate the volume and area of a , b and c (Do not convert it to meters)
she sells 6adult tickets and 5 children tickets on the first day totaling $112.50 and on the second day she sells 8adult tickets and 4 childrens tickets totalin
we flew to ___Dublin Airport in ___ Ireland. correct determiners​
for you, do exercises boost your confidence? how?​
3+2 = 3 5+4 4 how can we do the answer