lily5189
lily5189 lily5189
  • 01-02-2021
  • Health
contestada

I will give brainliest if you answer step-by-step

the local Shop sells raspberries at $1.25 per pound how many pounds could it be purchased with $20?​

Respuesta :

sydneyblankenship sydneyblankenship
  • 01-02-2021

You could get 16 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

if someone is shoot in the arm what do you do?
What is the value of y? 12 ОА. 112° Ов. 56° Ос. 44° OD. 68°
Bridge B is 165 feet shorter than Bridge A.The combined length of the two bridges 8421 feet. Find the length of each bridge
the structures and functions of the circulatory system
What is the solution of log6x + log6(x + 5) = 2?
Desmond has $90,000 in a savings account. The interest rate is 8 % per year and is not compounded. How much will he have in 3 years?
Which of the following statements are true? A. The SI unit for frequency is meters. B. The symbol used for the frequency of a wave is f. O c. To find the freque
Due in 5 mins helpuhjj
A particular fruit's weights are normally distributed, with a mean of 549 grams and a standard deviation of 36 grams. The heaviest 13% of fruits weigh more than
Why is regular exercise important? A. It cancels the need to eat well. B. It improves energy and boosts mood. C. It ensures excellent academic performance. D