brianargibson11
brianargibson11 brianargibson11
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce packages of cashews costs 12$
What is the cost per ounce of cashews?

Respuesta :

lynijahholmes08 lynijahholmes08
  • 15-01-2021
Of course it would be about 3.75 an ounce
Answer Link
Аноним Аноним
  • 15-01-2021

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

12/16 =.75

Answer Link

Otras preguntas

Which chemical formula is represented by the model
In 2000, 900 students played soccer. In 2001, 180 additional students played. How many students must play soccer in 2002 for the percent of increase from 2001 t
What’s 8×10 squared as a decimal
What are the early founding cities of Connecticut colony, Province of New York, and Province of New Jersey? I will give 25 points for this question, thank you :
One number is one more than another. Their sum is fifteen. Find both numbers. The smaller number is __ and the larger number is __.
fruit flies are commonly used in genetic investigations that focus on traits passed from parents to offspring over several generations. What can you infer is th
WORTH MANY POINTS PLUS CHANCE AT BRAINLIEST
How to separate unreacted iron
Originally, Athens was ruled ____________by tyrants. Later, Solon changed ________ laws: Athens' council would be elected by merit, not birthright. Eventually,
Which helps give information in nonfiction books? A. Talking animals B. Diagrams C. Made up characters