iforgotmyemail121
iforgotmyemail121 iforgotmyemail121
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

An ounce of almonds costs $1.40. If Joey buys 2.4 ounces of almonds, how much will he have to pay?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 15-01-2021

Answer:

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of almonds = $1.40 per ounces

Number of ounces bought by Joey = 2.4 ounces

Cost of 2.4 ounces = Ounces of almond * Cost per ounce of almond

Cost of 2.4 ounces = 2.4 * 1.40

Cost of 2.4 ounces = $3.36

Hence,

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Answer Link

Otras preguntas

What’s the area of the shape?
Write a polynomial FOR A third-degree polynomial with leading coefficient -4
8*238*-555555528/63852/85388*-38563*-863-5823*-86
In the diagram of circle A what is M
WILL GIVE BRAINLY Choose the answer. (the white umbrella) Review the detail. Miss Crosman praises Eugenie's piano skills. Which best explains how this actio
Marla bought a book for $12.95, a binder for $3.49, and a backpack for $44.99. The sales tax rate is 6%. Find the amount of tax and the total she paid for these
PLEASE HELP 18 POINTS So for my assignment there need to be like conflict and stuff but I don't know where I am going with this. Can somebody help me out? And i
Write a corresponding real world problem to represent 2x - 125=400
Data are collected to see how many ice-cream cones are sold at a ballpark in a week. Day 1 is Sunday and Day 7 is the following Saturday. Use the data from the
Nomura’s jellyfish usually feed on