isabella4086 isabella4086
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

On the first day, you pay $5 for 2 boxes of popcorn.
The next day you pay $7.50 for 3 boxes. Are the ratios
equivalant.

Respuesta :

savannahalghazali
savannahalghazali savannahalghazali
  • 14-01-2021

Answer:

10 5

Step-by-step explanation:

Answer Link
nermay7
nermay7 nermay7
  • 14-01-2021

Answer:  Yes

Step-by-step explanation:

First find the unit rate by find the cost per box.

To find the cost per post you will divide the cost by the number of boxes.

5/ 2 = 2.5

7.50/ 3  = 2.5  

2.5  is indeed equal to 2.5 so they are equivalent.

Answer Link

Otras preguntas

Pls pls help me! What is it
How many solutions exist for the given equation? 3(x-2)=22-x O zero Oone Otwo Oinfinitely many
In 2–3 complete sentences, thoroughly explain the protagonist's main motivation or goal in your Module One short story? What does the protagonist want? Provide
2. Distribute the -1 (6h + 4) - (2h - 3)
What is the area of polygon ABCDEFGHI in the coordinate plane from the figure below?
Plants convert carbon dioxide and water into glucose in presence of sunlight via ________. hydrolysis retrosynthesis Killiani synthesis photosynthesis none of t
For what values of does the equation (2 + 1)^2 + 2 = 10 − 6 have two real and equal roots?
May someone help with this one problem?​
A professor at a local university noted that the exam grades of her students were normally distributed with a mean of 70 and a standard deviation of 10.How many
Hey y'all... Can you guys help!!How is foreign employment protectional /development board supportive to the foreign employment?Use your own language!! Thanks!!​