chnllcastaneda chnllcastaneda
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50 find the cost of 10 pounds of bananas

Respuesta :

fadyahabash
fadyahabash fadyahabash
  • 14-01-2021

Answer:

45

Step-by-step explanation:

4.50 × 10 =45!

.

.

.

.

.

.?

.

.

.

.

.

Answer Link
audreywebster235 audreywebster235
  • 14-01-2021

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

$4.50 time 3 = $13.50 (9 lbs)

$4.50 divided by 3 = $1.50 (1 lb)

$1.50 plus $13.50 = $15

Answer Link

Otras preguntas

How did Americans who opposed the draft avoid it?
PlEASE HELP!If you have a document that is relevant to more than one folder on your computer, what should you do?A. Save the document to the most appropriate fo
In which era did mammals emerge? Cenozoic Mesozoic Paleozoic Precambrian
It says to round the mixed numbers to the nearest whole number
What was the significance of the Franco Prussian war for Germany ?
what is a change in the speed of an object called?
help me pleaseeee [€7…[]€\]9€<]{€\8
Please help with math
The height of a free falling object at time t can be found using the function, h(t) = - 12t2 + 36t. Where h(t) is the height in feet and t is the in seconds. Fi
Please help me with this!! What is 40% of 30?