chynah12
chynah12 chynah12
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

24 bottles of water at Costco cost $3.99 what is the unit rate?

Respuesta :

keelakute
keelakute keelakute
  • 14-01-2021

Answer:

0.16625

Step-by-step explanation:

pls give me brainliest plssss

Answer Link
mialhateful mialhateful
  • 13-04-2022

Answer: 0.16 onces

Step-by-step explanation: divide the price of certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of that item.

EX: To find the unit price of 12 ounces of soup that costs $2.40, divide $2.40 by 12 ounces, to get unit price of soup as $0.20 per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

does the reserve bank determine tax rates
What is intellectual property and how can you use it?
Antonyms: Match each word with the word or phrase most nearly its opposite. concise A. short B. appropriate C. rambling D. exciting
Aclatuieste un scurt text cu titltu ,,Inserarea,, in care sa folosesti cuvintele cu sens opus pentru :jos,ziua,alungau,caldura,galagia,lumina. (va rog reped) Li
graph the linear equation y=2x-6
If tan Θ = 1/2, what is sec Θ?
Summary of "the courtin"
Why is chemical analysis used in forensic science?
What is 27,432 divided by 873?
Monica has 3$ in her wallet .If this is 10 percent of her monthly allowance what is her monthly allowance