archerchristen7
archerchristen7 archerchristen7
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mya bought 6 slices of bread for $2.40 at her local grocery
store. How much would a package with 10 slices cost at the price
per slice?

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 14-01-2021

Answer:

$4.00

Step-by-step explanation:

Find how much it would cost for one slice of bread by dividing 2.40 by 6 to get .4.

So .40 cents is for 1 slice of bread. If you got 10 slices of bread (multiply 10 by .4) you would get 4.

So it costs 4 dollars for 10 slices of bread.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How does an atom become a positively charged ion?
what is the value of the digit 4 in the number 84,230
6.6666 to the nearest thousandths
Simplify square root of 147
A farmer sets up a buffalo farm in this ecosystem. Over time, the buffalo greatly reduce the grass biomass in the community. Explain how the introduction of thi
Find the equivalent ratio for 1:6
Simple definition of Stimulus Diffusion!?
simplify the expression: 5 ∙ 6 2 ∙ 4 38 128 36 30
Solve the expression (-8)(-9)(-1)(-3)
Equivalent ratio 4:5