lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost four times as much as oranges per pound. Apples are $2.80 per pound. How much do oranges cost per pound? *
$11.20
$1.20
$0.70
$1.70

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Step-by-step explanation:

Apples cost four times as much as oranges per pound.

If the cost of orange =x

then, cost of apples =4x

But,

the costs of apples =2.80$

So,4x=2.80

[tex]\tt{ x=\dfrac{2.80}{4} }[/tex] ⠀

[tex]\tt{ x=0.70\$ }[/tex] ⠀

so,oranges costs for per pound =0.70$

Answer Link

Otras preguntas

SEE IMAGE! Two lines below intersect to form four angles, as shown. The measure of angle 2 is 114°. What is the sum of the measures of angles 1 and 3? A) 66 B)
Which sentence in the passage is the topic sentence of the essay?
When you rent an apartment, you make a monthly payment to whom? A. A bank B. An insurance agent C. A broker D. A landlord 2b2t
Points Possible: 6, Points Correct: 4 These statements describe saving presentations. Click on an icon to save. It is a good idea to save often. Name your f
What is the solution to the equation? 305p equals 1,525
Hilda and her family are going on a sailing trip this summer, and Hilda is especially interested in spotting dolphins. In which zone of the ocean is Hilda most
A circle has a radius of 20 inches. Find the length of the arc intercepted by a central angle of 45°. Leave answers in terms of π.
The graph of this system of equations is which of the following? 2x + y = 6 6x + 3y = 12
which of these is an advantage of mri over ct scan
Drugs of abuse trigger the release of dopamine within our brain. True or False